« Svibanj 2024 »

Ekskurzija učenika 8. razreda

Učenici i učenice 8. razreda, ukupno njih 70, od 29. kolovoza do 2. rujna zajedno sa tri svoje razrednice bili su na ekskurziji  u Slavoniji.

Nakon, zbog uzbuđenja, neprospavane noći na put smo krenuli u ranim jutarnjim satima tog dugo očekivanog ponedjeljka.

Prvog dana posjetili smo Cerovačke špilje i u njima se dobrano posmrzavali. Povratak u autobuse donio je pjesmu i toplinu sunčevih zraka koja nam ovaj put i nije toliko smetala. Zabava i pjesma trajala je sve do dolaska u Bizovačke toplice gdje nas je čekao smještaj i večera. Preumorni od puta prvu večer učenici su proveli družeći se u sobama i po hodnicima.

Drugog dana posjetili smo Vukovar i  u njemu brojna mjesta koja svjedoče o teškom stradanju grada i njegovih ljudi. Boraveći u vukovarskoj bolnici sa suosjećanjem i nevjericom slušali smo priču voditeljice muzeja i gledali film o vremenu koje nitko od nas ne smije zaboraviti. Na vukovarskom groblju predsjednici razreda zapalili su svijeće za sve vukovarske žrtve,

a na Ovčari i u hangarima vidjeli smo i čuli o nevinim žrtvama i načinu na koji su ubijane.

Poslije Vukovara posjetili smo Iločke podrume u kojima smo se upoznali s tradicijom vinarstva u Slavoniji i saznali da se vino iz ovih podruma pilo i na nedavnom kraljevskom vjenčanju u Engleskoj.

Na ručak smo se uputili na seosko domaćinstvo Korođ,  gdje su učenici imali priliku vidjeti kako je u prošlosti izgledao život slavonskog seljaka, a mogli su se okušati i u nekim novim/starim športovima.

Povratak u Bizovac donio je uživanje u bazenima i ples u disku te zabavu do kasnih večernjih sati.

Park prirode Kopački rit i Osijek bili su u planu trećeg dana. Vožnja Kopačkim ritom omogućila nam je razgled prirodnih ljepota i upoznavanje sa staništima različitih vrsta ptica, a u Osijeku smo vidjeli poznatu Tvrđu i središte grada te, naravno, posjetili jedan trgovački centar.

Ukusan ručak i nešto drugačiju sliku slavonskog seoskog života tog smo dana imali na seoskom domaćinstvu "Ivica i Marica".

Četvrti dan razgledali smo grad Đakovo i njegovu prekrasnu katedralu, posjetili Đakovačku ergelu lipicanera te Našice i u njemu dvorac Pejačević. Posebno smo uživali boraveći u Zoološkom vrtu obitelji Bizik gdje su se učenici posebno iskazali svojom hrabrošću u susretu s pitonom i drugim zmijama i životinjama.

Već pomalo umorni od obilazaka popodne smo proveli na bazenima Aquapolisa u Bizovcu, a posljednju večer prije povratka kućama naravno u disku.

Jutro 2. rujna donijelo je spremanje torbi, oproštaj od domaćina i povratak kućama. U povratku smo posjetili i naš glavni grad, prošetali Opatovinom i Gornjim gradom, pomolili se i zapalili svijeće na Kamenitim vratima te naravno sve ovjekovječili zajedničkom slikom na Trgu bana Jelačića.

Nakon prijeđenih 2156 kilometara u kasnim večernjim satima pjevajući stigli smo kući.

Za nama je ostalo pet prekrasnih i nezaboravnih dana druženja i pohvala razrednica svim učenicima na izvrsnom ponašanju i doostojnom predstavljanju škole na svim mjestima koja smo posjetili.

Više fotografija s ekskurzije uskoro ćete moći pogledati u foto galeriji.  http://www.os-opuzen.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=48

objavio: Administrator   datum: 6. 9. 2011.