Eko akcija Plava čistka

Na putu da OŠ Opuzen postane Plava škola osmišljen je projekt Threatened and endangered marine species u sklopu tečaja Bring The Ocean into Your School koji se provodio na platformi European Schoolnet Academy. Autorica projekta je učiteljica Ivana Bašić. U sklopu projekta održana je eko akcija Plava čistka.

U eko akciji sudjelovali su učenici 3.B i 7.A razreda u pratnji učitelja Ivane Bašić, Josipe Odak Filipović i Ante Čubranića. Eko akcija se odvijala uz suradnju s ERK Leut. Dok su učenici sakupljali otpad po obali ronioci su pristupili akciji čišćenja podmorja. Zajedničkim snagama dali su svoj doprinos u očuvanju Jadranskog mora i morskih vrsta.

Akcija čišćenja, osim same koristi čišćenja priobalnog područja, imala je za cilj pokazati učenicima i široj javnosti koliko zaista otpada se može pronaći na našoj obali te dodatno podignuti svijest o ovom globalnom problemu te razvijati oceansku pismenost kod djece koja se odnosi na razumijevanje međusobnog utjecaja čovjeka na more i mora na čovjeka te je prepoznata kao temelj za postizanje održivosti mora i morskih ekosustava te održive plave ekonomije. Također je i jedan od temeljnih čimbenika za postizanje ciljeva UN-ovog Desetljeća oceanskih znanosti za održivi razvoj 2021.-2030. te ciljeva održivog razvoja 6, 13 i 14.

Cilj projekta Threatened and endangered marine species je razvijati kod djece oceansku pismenost te senzibilizirati djecu prema okolišu i održivom razvoju i potaknuti njihovo kreativno izražavanje na temu mora. Posebni cilj projekta je upoznati zaštićene i ugrožene vrste u akvatoriju Jadranskog mora te istražiti uzroke i posljedice klimatskih promjena na izumiranje morskih vrsta i staništa, posebno mediteranskog endema Plemenite periske koja je krajem 2019. godine dospjela na Crveni popis ugroženih vrsta.

Trajanje projekta: 15.1.2024. do 14.6.2024.

Autor i koordinator projekta: Ivana Bašić

Sudionici - učitelji: Josipa Odak Filipović i Ante Čubranić

Razredni odjeli koji su sudjelovali u projektu: 3.B i 7.A

objavio: Ivana Bašić   datum: 2. 6. 2024.