« Lipanj 2024 »

OŠ Opuzen dobitnica certifikata europske mreže Plavih škola

Na putu da OŠ Opuzen postane Plava škola osmišljen je projekt Threatened and endangered marine species u sklopu tečaja Bring The Ocean into Your School koji se provodio na platformi European Schoolnet Academy. Autorica projekta je učiteljica Ivana Bašić, izvrsna savjetnica.

Europska plava škola donosi ocean u učionicu. To je škola koja kroz projektno učenje uključuje učenike u teme vezane uz more i pomorstvo kako bi stvorili svijest i osjećaj odgovornosti za naš ocean.

Glavni ciljevi programa Europske plave škole su stvoriti društvo koje je više pismeno o oceanima u kojem škole postaju pokretači promjena i održivosti, izgraditi mostove između stručnjaka za oceane i škola te Postaviti mrežu na kojoj nastavnici mogu razmjenjivati ​​iskustva i surađivati ​​s drugim školama, nacionalno i međunarodno.

Cilj projekta je razvijati kod djece oceansku pismenost te senzibilizirati djecu prema okolišu i održivom razvoju i potaknuti njihovo kreativno izražavanje na temu mora. Posebni cilj projekta je upoznati zaštićene i ugrožene vrste u akvatoriju Jadranskog mora te istražiti uzroke i posljedice klimatskih promjena na izumiranje morskih vrsta i staništa, posebno mediteranskog endema Plemenite periske koja je krajem 2019. godine dospjela na Crveni popis ugroženih vrsta. Jadransko more jedno je od značajnih mediteranskih središta morske raznolikosti i jedinstveno je područje ekološke mreže Natura 2000 s visokom koncentracijom ugroženih i zaštićenih vrsta.

Projekt je trajao cijelu školsku godinu, a u projektu su sudjelovali učenici 3.B i 7. A razreda te učitelji Ivana Bašić, Josipa Odak Filipović i Ante Čubranić.

Da bi se postalo Europskom plavom školom i pridružilo se Mreži europskih plavih škola svaka je škola morala pronaći Plavi izazov – temu koja je primjerena učenicima te zajedničkim snagama osmisliti projekt poštujući pet obaveznih kriterija:

1) Razviti projekt s međusobno povezanim aktivnostima

2) Navesti rezultate projekta

3) Uključiti sve učenike

4) Surađivati s lokalnom zajednicom

5) Javno predstaviti projekt.

Radeći na projektu ostvarena je suradnja s visokim državnim i lokalnim institucijama te su se uspjele zadovoljiti svi kriteriji koji su bili potrebni za dobivanje certifikata.

Uz projektne aktivnosti učenici su unaprijedili znanje o oceanskoj pismenosti te razvijali osjećaj odgovornosti prema našem zajedničkom planetu. Učenici i učitelji su unaprijedili „plava“ znanja, vještine i kompetencije u području zaštite obale, mora, klime, biološke raznolikosti i održivosti oceanskih - morskih ekosustava.

objavio: Ivana Bašić   datum: 22. 6. 2024.