« Travanj 2024 »

Naši osmaši bili su na terenskoj nastavi u Vukovaru

Učenici osmih razreda naše škole od 8. do 10. listopada boravili su u Vukovaru gdje su imali terensku nastavu iz Povijesti. Terensku nastavu u suradnji s Ministarstvom branitelja za sve učenike osmih razreda u RH organizira Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar, a učenike su na ovom putovanju pratile razrednice Ivana Milić i Slavica Jakišić te učiteljica Josipa Filipović Odak.

U sklopu posjeta Gradu Heroju naši učenici upoznali su se s Domovinskim ratom, ratnim događanjima u Vukovaru i posebno s Bitkom za Vukovar. Na ovaj način su, učeći na mjestu tužnih događaja i slušajući one koji su i sami tih ratnih godina bili u Vukovaru, osvijestili svu patnju vukovarskih branitelja, njihovih majka i obitelji. U prostorima Memorijalnog centra učenici su slušali predavanje o Domovinskom ratu i razgledali izložbu „Sjećanje na Domovinski rat – Bitka za Vukovar“. Vidjeli su prikaz srpskih koncentracijskih logora Stajićevo i Begejci te na otvorenom prostoru u sklopu Centra vidjeli izložbu pješačkog naoružanja iz Domovinskog rata. Tijekom drugoga dana nastave posjetili su Muzej grada Vukovara, Muzej vučedolske kulture, crkvu svetoga Filipa i Jakova te Vukovarski vodotoranj. Trećega dana posjeta učenici su uz stručno vodstvo posjetili Vukovarsku bolnicu, Spomen dom hrvatskih branitelja u Borovu naselju, Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, masovnu grobnicu Ovčaru, mjesto najvećeg zločina u Domovinskom ratu, i Spomen dom Ovčara. Na kraju trećeg nastavnog dana  u „Školi mira“ slušali su predavanje o vrijednosti mira i mirotvorstvu te s ostalim školama sudionicama ove terenske nastave odigrali kviz na temu Domovinskoga rat.

Prepuni dojmova o strašnoj sudbini Grada Heroja i njegovih branitelja, učenici su se kući vratili u kasnim noćnim satima.

objavio: Administrator   datum: 16. 10. 2023.