« Ožujak 2024 »

Europski dan jezika

Europski dan jezika obilježava se 26. rujna organiziranjem različitih aktivnosti koje potiču učenje stranih jezika. Vijeće Europe utemeljilo je Europski dan jezika 2001. godine s ciljem promicanja bogate jezične i kulturne raznolikosti Europe te poticanja cjeloživotnog učenja jezika kako bi se povećala višejezičnost i međukulturno razumijevanje.

Učenici petih razreda naše škole s učiteljicom engleskoga jezika Antonelom Mataga Popović priključili su se obilježavanju Europskog dana jezika sudjelujući u eTwinning projektu Different languages, the same values: Let's celebrate European Day of Languages.  U projekt je uključeno dvadeset škola iz dvanaest europskih zemalja: Italije, Njemačke, Francuske, Španjolske, Mađarske, Poljske, Albanije, Srbije, Ukrajine, Makedonije, Turske i Hrvatske. Na početku projekta učenici su se na engleskom jeziku  predstavili vršnjacima iz partnerskih škola, a potom su im napisali čestitke na materinskom i engleskom jeziku.  Čestitke koje smo dobili od partnerskih škola izložili smo na školskom panou. Učenici su također učili reći hvala na osam europskih jezika i sudjelovali su u kvizu znanja o europskim zemljama i jezicima.

Suradnju s partnerskim školama planiramo nastaviti u studenome obilježavanjem Međunarodnog dana tolerancije te u prosincu kada će učenici predstaviti božićne običaje svoje zemlje.

Osim što razvijaju svoje jezične vještine na engleskom jeziku,  učenici ovim projektom razvijaju suradnju s vršnjacima iz drugih europskih zemalja, upoznaju njihovu kulturu i jezike te uče prihvaćati i uvažavati različitosti.

objavio: Administrator   datum: 6. 10. 2019.